Logo
Informations Photogallery Program Wineries Gastronomy History Contact
CZ

History 2023

Užijte si degustaci letošního ročníku Svatomartinských vín! Na doplnění chutí se bude podávat husí pečínka s knedlíkem, lokšemi nebo těstovinami. Dále bude husí kaldoun, pečená stehýnka, sádlo, restovaná husí játra…

Program

10:00 Začátek slavností

11:11 Slatnostní zahájení

11:00 - 14:00 Cimbálová muzika Trnka (CZ)

15:00 - 17:30 Motovidlo (CZ)

17:30 - 19:00 Staropražští pardálové (CZ)

19:00 - 21:00 Jazz volunteers (CZ)

Wineries

Gastronomy

Balkan Grill (MK)

Coffee point Nespresso (CZ)

Grilované špekáčky (CZ)

Husí játra (CZ)

Klobáskárna (F)

Lokše a hranolky (SK)

Maďarské lahůdky od Zsoltiho (H)

Malá Argenta - Argentinské Empanadas (RA)

Ňam-ňam (CZ)

Raclette U Sýráků (CH)

Rodinný pivovar u Vacků (CZ)

Rooster Sausage Gourmet (CZ)

Svařená vína (CZ)

Sýrarna Fransýr (F)

Tradiční Pagáčky (SK)

Tyrolské speciality (A)

Yesme s chutí (CZ)

Event summary

Event objective

Cílem akce bylo představení mladých vín ročníku 2023, která vznikala z mimořádně příznivých klimatických podmínek, podporujících zrání hroznů. Mimořádně vysokou kvalitu hroznů révy vinné ročníku 2023 ovlivnilo především příznivé počasí v klíčovém období zrání hroznů, ale také zkušenost vinařů s přípravou vín v tak krátkém čase od sklizně. Jednalo se o to, že nadprůměrně teplé a slunečné září, letos stálo za zdravými a ideálně vyzrálými hrozny právě pro svatomartinské odrůdy. Tento rok je v prodeji více než dva miliony lahví Svatomartinského vína.

Conclusion

Při hodnocení průběhu Svatomartinských slavností 2023 v Praze převažovalo hodnocení „trochu jiné“. Letos při mimořádně teplém podzimu, mírně vzrostly ceny vína, a zmizela podpora Vinařského fondu. Svatý Martin na bílém koni opět sníh nepřivezl. Navzdory nepříznivému počasí dostavili se na Náplavku v obvyklém počtu, což přivítali vystavující vinaři. Ti velmi dobře vědí, že nejlepší víno, včetně toho Svatomartinského, je víno prodané. A také vědí, že Pražané mají Svatomartinské víno rádi.

Back to history